חיפוש

3 שלבים לביצוע התנגדות לצוואה באופן חוקי

סדרות טלוויזיה רבות מציגות את הקונפליקטים שבאים לידי ביטוי בין קרובי משפחה בעקבות צוואה שנחשפה מולם לראשונה. שכן, מדובר בהליך מרתק שקורה לא פעם כשהקרובים מגלים שתוכנה של הצוואה שונה לחלוטין ממה שהם ציפו לו. במצב שכזה נהוג להגיש ביצוע התנגדות תוך יישום של 3 שלבים. מדריך זה יציג את ההליך מקרוב, כדי שתוכלו להכיר בו ולדעת מה תצטרכו לעשות במידה ותחוו את הסיטואציה הזו מקרוב.

 

השלב ה – 1: תבדקו אם אתם יכולים להגיש בקשה שכזו

לא כל אחד יכול להגיש התנגדות לצוואה. כדי שההליך יתקיים, צריך לבדוק שמדובר באדם שמוגדר כ"מעוניין בדבר". כלומר, מי שיש לו עניין כלכלי כלשהו שנוגע בפסילתה של הצוואה. ניתן להבין מכך שבמרבית המקרים מדובר באדם שיש לו אינטרס כספי ישיר שבא לידי ביטוי בתוכן של הצוואה.

נציין שתרחיש זה יכול לבוא לידי ביטוי במצב שבו צאצא של הנפטר מתנגד למידע שמופיע בצוואה שלא מאפשרת לו לקבל את החלק שלו בעיזבון (כלומר, הוא מנושל מהצוואה). שכן, לאחר הגשת ההתנגדות, הוא עשוי לגלות שההתנגדות שלו תתקבל ויתאפשר לו לקבל נתח כלשהו מהעיזבון.

התנגדות משפטית

השלב ה – 2: פנו לעורך דין שילווה אתכם

מי שרוצים להתנגד למידע שמופיע בצוואה, צריכים לפנות תחילה לעורך דין שעוסק בדיני צוואה. שכן, זה יבחן את הצוואה תחילה ויבין מה גורם ליורשים לפנות להליך של התנגדות לצוואה. לאחר שיתברר שמדובר בסיבה הגיונית, עורך הדין יפנה בשם היורשים לרשם לענייני ירושה במועד המתאים (הזמן המתאים לפנייה לגורם זה מופיע בחוק הירושה).

 

השלב ה – 3: העברת ההתנגדות לבית המשפט לענייני משפחה

ההתנגדות שהועברה לרשם הירושות נמסרת לבית המשפט לענייני משפחה שנמצא באזור המגורים של המנוח. במקרים מסוג זה, בית המשפט פותח תביעה חדשה. כאשר מבקש קיום הצוואה יופיע על גבי המסמכים כתובע והאדם שמתנגד למידע שמופיע בצוואה יירשם כנתבע.

ההחלטה בעניין זה תתקיים לאחר שיתבצע דיון בנושא בבית המשפט. במהלכו, הצדדים יבחנו את המצב יחד עם עורכי הדין שינכחו באולם, כדי להגיע למסקנה שתפתור את המחלוקת המורכבת. במידה ולא תהיה הסכמה, יהיה צורך בהליך גישור שינסה להביא להסכמות של שני הצדדים.

 

מתכננים להגיש התנגדות לצוואה? כדאי שתכירו בעילות החוקיות

יכול להיות שקראתם את המדריך עד כה והבנתם שאתם רוצים ליישם את השלבים הללו. אם כך, כדאי שתדעו שיש טיעונים משפטיים שיכולים להביא לפסילת הצוואה:

  1. כותב הצוואה ערך אותה תוך כפייה מצד גורם אחר
  2. כותב הצוואה לא היה כשיר לכתיבתה
  3. הצוואה אינה מוסרית ועוד

 

השורה התחתונה

הגשת התנגדות לצוואה יכולה להתקיים באופן חוקי, במידה וזו מתבצעת תוך יישום 3 השלבים שהוצגו לעיל. כעת אתם מכירים בהם מקרוב ויודעים איך אפשר לבצע את ההליך, כדי שזה יהיה קביל מבחינה משפטית.

התנגדות של בית המשפט

אולי תאהבו גם את

מתי צריך לפנות לעו"ד קריפטו?

בעולם של מטבעות קריפטוגרפיים המתפתח במהירות, ההבנה מתי לפנות לעורך דין המתמחה בתחום זה הופכת חשובה יותר ויותר. קריפטו, מטבע דיגיטלי או וירטואלי המשתמש בהצפנה

קראו עוד »
האתגרים המשפטיים של מטבעות קריפטו
האתגרים המשפטיים של מטבעות קריפטו

מטבעות קריפטו הופיעו ככוח משבש בנוף הפיננסי העולמי, המציע עסקאות מבוזרות ומאובטחות ללא צורך במתווכים. ביטקוין, Ethereum ומטבעות קריפטוגרפיים אחרים צברו פופולריות משמעותית, ומשכו משקיעים

קראו עוד »